16 - 10 - 2019

На околиці Кам"янця знайшли ідола-менгіра та передали його до музею

25 липня 2016 дослідники виявили язичницького ідола поблизу села Суржинці у Кам'янець-Подільському районі. Працювала над цим спільна українсько-польська археологічна експедиція, до якої увійшли науковці з Кам’янця-Подільського, Хмельницького, Києва, Львова. Кракова, Жешува. Це вже 9-тий образ знайдений у цій місцевості.

«Суржинецького ідола вже розмістили у Музеї старожитностей історичного музею-заповідника. Дослідники запевняють, що вдалося навіть зафіксувати нашарування Чорноліської та Трипільської культур. Тепер у музеї є дев’ять ідолів. Однак точну історично сформовану локацію та датування їх встановити досить важко, - повідомляюють у міській раді.

У рамках співпраці українських та польських дослідників до кінця року планують вихід двомовного каталогу про кам’янецьких ідолів. Їх експонуватимуть у Краківському музеї на тимчасовій основі. 

Суржинецький ідол являє собою кам’яний стовп із сірого ніздрюватого товтрового вапняку фалічної форми, заввишки понад 3 м. Він демонструє еволюцію слов’янської кам’яної скульптури від менгірів (вертикальних кам’яних стовпів) до фігур у формі людини. На місці, де, на думку дослідників, мало би бути обличчя ідола, видно сліди глибоких сколів -­ можливо, воно було навмисно відбите в християнські часи.
Сліди боротьби християнства з язичництвом у вигляді численних великих і маленьких видряпаних хрестиків «читаються» по всій фігурі ідола. На думку професора Парчевського, ці хрести з’явилися на фігурі вже після того, як його встановили як межового стовпа, і вони мали на меті «вигнати біса з каменя». До речі, на жодній іншій з кам’янецьких фігур хрестів виявлено не було. 

Однак стан його збереження, як і всіх кам’янецьких ідолів, викликає глибоке занепокоєння. Зроблені з м’якого вапняку, прадавні фігури щодня зазнають руйнівного впливу коливань температури, дощів і вітру, натомість їхня фахова реставрація та консервація обійдуться в сотні тисяч доларів, яких місто виділити не може. З іншого боку, великий інтерес до унікальної колекції проявляють польські науковці, котрі пропонують на деякий час вивезти кам’янецьких ідолів до Кракова, там провести консервацію і виставити для огляду, а потім повернути до Кам’янця в значно кращому стані. 

"Із Суржинців привезли хрещеного ідола" podolyanin.com.ua
"Язичницького ідола, якого знайшли на околицях Кам'янця, передали до музею" ye.ua
"Нова прописка Суржинецького ідола " pvisti.info