16 - 10 - 2019

3 січня - ратифікація договору злуки УНР та ЗУНР

3 січня 1919 року Українська Національна Рада Західноукраїнської Народної Республіки схвалила постанову про з'єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Українською Народною Республікою.

Акт Злуки

Акт злуки Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки або Акт об'єднання УНР і ЗУНР, часто іменований "Акт Злуки" - урочисте проголошення 22 січня 1919 злуки Української Народної Республіки (УНР) та Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) в єдину українську державу.

Історія об'єднання

Прагнучи отримати допомогу в боротьбі з поляками, які наступали на ЗУНР, Українська Національна Рада в кінці листопада 1918 року направила до Києва до гетьмана Скоропадського своїх представників Л. Цегельського та Д. Левицького. Проте до цього часу Київ вже був оточений військами Директорії. Посланці вирушили до Фастова, де зустрілися з членами Директорії В. Винниченком, С. Петлюрою, А. Андрієвським, Ф. Швецем і А. Макаренком. У результаті переговорів 1 грудня 1918 було підписано попередній договір про майбутнє об'єднання держав.

3 січня 1919 в Станіславові фастівський договір був ратифікований Українською Національною Радою. При цьому до скликання установчих зборів об'єднаної держави на території ЗУНР законодавча влада залишалася в руках Української Національної Ради, а цивільна і військова влада - в руках Державного Секретаріату ЗУНР. 16 січня до Києва виїхали делегація на чолі з Л. Бачинським для вручення Директорії постанови Ради.

18 січня відбулася спільна нарада Директорії і Ради Народних Міністрів з представниками ЗУНР, на якій договір був схвалений.

"Акт Злуки"

22 січня 1919 відбулося урочисте проголошення "Акту Злуки". На Софійській площі зібралися тисячі місцевих жителів, військові, духовенство Української Православної церкви, очолюване архієпископом Агапітом і єпископами, члени Директорії, уряду УНР і делегація ЗУНР. Після богослужіння, о дванадцятій годині Л. Цегельський зачитав ухвалу Української Національної Ради про об'єднання і передав її главі Директорії В. Винниченку. У свою чергу, член Директорії Ф. Швець оголосив Універсал УНР. Після цього Універсал був підписаний усіма членами Директорії.

У той же день відкрився Трудовий Конгрес України (законодавчий орган Директорії), в який були введені 48 делегатів ЗУНР, а до складу президії увійшов представник ЗУНР С. Вітик. 23 січня 1919 "Акт Злуки" було одноголосно (за іншими відомостями, проти проголосувало 2 комуністи) ратифіковано.

З цього моменту і до скликання Установчих Зборів Директорії УНР надавалося право верховної влади, а до її складу мали увійти представники ЗУНР. Назву ЗУНР було замінено на "Західна область Української Народної республіки" (ЗОУНР), якій надавалася територіальна автономія. Державний секретар закордонних справ ЗОУНР Л. Цегельський став першим віце-міністром закордонних справ українського уряду, з ним повинні були узгоджуватися всі рішення щодо взаємовідносин з Польщею, Чехословаччиною і Румунією. 12 березня 1919 президент ЗУНР Петрушевич увійшов до складу Директорії.

Основні положення

Відповідно до "Акту Злуки":

  • ЗУНР користувалася повною автономією і отримувала назву Західної Області Української Народної Республіки (ЗО УНР);
  • збройні сили двох держав об'єднувалися;
  • всім громадянам гарантувалися демократичні права і свободи.

Подальші події

У перші місяці після проголошення об'єднання були зроблені певні кроки у бік інтеграції двох держав, особливо у військовій сфері. Петлюра неодноразово виїжджав до Галичини і брав участь у засіданні уряду В. Голубовича. У ЗОУНР зі сходу стало поставлятися продовольство, а з ЗОУНР - нафтопродукти. Однак у зв'язку з низкою факторів, реального об'єднання не відбулося. Координація в діях мала місце лише у військовій сфері, та й то в обмеженому обсязі, оскільки обидві армії мали своє власне командування (об'єднання армій не відбулося навіть тоді, коли територію Західної України було повністю втрачено). За оцінками Яневського, УНР стала конфедеративним об'єднанням. Часто об'єднання характеризується як декларативне.

Під дією безлічі негативних факторів, а також у зв'язку з переговорами Петлюри з Польщею, які галичани розцінювали як зраду, в кінці 1919 року Петрушевич денонсував "Акт Злуки".

Пам'ять про подію

 

  • День соборності України - відзначається в країні щороку 22 січня в день проголошення Акту злуки УНР і ЗУНР.
  • У 2001 році на вокзалі міста Фастова встановлено залізничний вагон, в якому 1 грудня 1918 року був підписаний попередній договір про майбутнє об'єднання двох держав. У вагоні влаштований своєрідний "музей на колесах".