18 - 10 - 2018

ПОКУТНИЙ РУШНИК ~ ПРИКРАСА ДОМАШНЬОГО ВІВТАРЯ

Вишитий рушник в Україні посідає особливе місце. Рушники — це символ України, відбиття культурної пам'яті народу, в їх узорах збереглися прадавні магічні знаки, образи «древа життя», символіка червоного кольору. Рушник у давнину відігравав важливу роль, на ньому вишивалися священні язичницькі зображення. Це були «язичницькі іконостаси», сповнені глибокої архаїки.


З давніх-давен за рушником було закріплено оберігаючу функцію. Так на рушнику відображаються орнаменти, пов'язані з образами добра, краси, захисту від усього злого на землі. Це зробило рушник оберегом і символом успіху в будь-якій справі. З іншого боку, рушник став символом краси і широко використовується для прикраси інтер'єру житла. Одним із таких рушників був і є Божник.

Найвизначніша роль належала південно-східному кутку хати — "Покуті", "Святому Куту", "Красному Куту". Який розміщувався по діагоналі від печі. Тут влаштовували домашній вівтар — ставили домашніх божків (чурів). Для обрамлення покуті і виготовлялись — божники. Тут перебувають хатні боги, тут садовлять найпочеснішого гостя, тут сидять наречені, тут стоїть дідух.

Покутний рушник (Божниковий, Божник, Покутник) — Рушник для оздоблення не тільки покуті але й стін. Божники вишиваються з великою кількістю червоного кольору, незначним вкрапленням чорного, або кольорові. Тут немає суворих правил, поле для фантазії широке. Традиційна вишивка складається з символів Води і Сонця. Ці дві стихії дуже шанували наші предки, так як порівнювали їх з материнською і батьківською енергією. Наявність у малюнку жовтого і блакитного кольорів говорить про українське коріння цієї вишивки. Крім того, на таких рушниках вишиваються рослинні орнаменти.

Символи, які можуть бути використані на «божнику», та їх значення: 

Восьмикутна розетка – знак Сонця. 
Горизонтальна хвиляста лінія, схожа на згорнутого вужа – символ води. 
Пряма горизонтальна лінія – символ землі. 
Хрест – оберіг для рушника, тому він присутній на всіх вишитих рушниках і є прадавнім символом поєднання батьківської сонячної та материнської вологої енергії. Він може бути як вишитим окремо, так і вплетений у композицію. 
Квіткові орнаменти – процвітання, багатство, народження дітей.

Завдяки своїй яскравій орнаменталістиці божники виконували функції своєрідних прикрас, декоративних акцентів у оздобленні селянської хати. Їх вішали між вікон та дверей. Довжина божників досягала трьох метрів і більше. На Галичині божники були невеликі, їх посередині збирали і зв'язували стрічкою. Божники використовувались і під час весільного обряду, призначені окремо для нареченої і для нареченого. Пізніше божниками почали прикрашали вельми популярні в сільському побуті народні картини «Козак Мамай» й портрети Тараса Шевченка.

Упорядник: Олесь Ясноок

Комплект листівок — Київ, "Мистецтво", 1980 р. "Рушники, відтворені на листівках, експонуються в Державному музеї українського народного декоративного мистецтва УРСР."
36