30 - 11 - 2021

Сьогодні 100 та річниця визволення Сімферополя запорожцями Петра Болбочана!

24 квітня 1918 р. Війська Кримської групи Запорізького корпусу Армії УНР легендарного отамана Петра Болбочана звільнили Сімферополь від московських більшовиків!

Першим увірвався до Сімферополя курінь Івана Дубового. Заскочена несподіванкою ворожа залога міста розбіглася вусебіч, не чинячи жодного спротиву.

Учасник визволення Сімферополя Борис Монкевич згадував потім: «Ніде по всій Україні не зустрічали українського війська з таким ентузіязмом, з такими оваціями і з таким захопленням, як робило це населення Сімферополя. Всі вулиці були удекоровані квітами й переповнені публикою, яка радісно вітала Болбочана. Всю дорогу за самоходом бігла тисячна юрба народу, котра проводжала побідника і свого визволителя з таким запалом, з таким ентузіязмом, якому немає порівняння, якого ніколи не можна забути. По приїзді до залі засідань самоврядування і після привітальних промов, президія самоврядування тутже звернулася до Болбочана з проханням, щоби він якнайскорше призначив для міста українську адміністрацію і військову владу, обіцюючи зі свого боку допомогти війську, чим буде можливим".

Того ж дня Запорозький кінний полк ім. Костя Гордієнка заглибився в гори й зайняв Мамут-Султан (тепер це село Добре Сімферопольського району). Звідси він мав горами наступати на Бахчисарай і Севастополь, щоб несподівано захопити кораблі Чорноморського флоту. У полку було сформовано відділ татарської кінноти у 200 вершників, які пристали до полку по дорозі від Джанкоя до Зуї. 
Того ж дня в Алушті татарські повстанці стратили членів уряду радянської Тавриди утвореної Москвою.

Кримський похід Запорізької дивізії став справжнім тріумфом українського війська, продемонстрував його здатність до реалізації складних військових операцій, виявив блискучий талант полковника Петра Болбочана як здібного воєначальника. Основне завдання військової акції було реалізоване: 29 квітня 1918 року, під впливом подій, Чорноморський флот у Севастополі підняв український національний прапор. Керівництво флоту оголосило про своє підпорядкування уряду у Києві.

Вони довели,що світ належить рішучим та сміливим. 
Попри переважаючи сили більшовиків у Криму та постійні перешкоди з боку німців,які не бажали віддавати Чорноморський флот та Крим українцям,запорожці Болбочана визволили Крим.

Це треба не забувати нам сьогодні...

Крим ще побачить новітні полки зі знаменами Болбачана!