19 - 01 - 2022

Як півроку без телевізора можуть змінити життя

Кілька років тому у мене був період, коли бюджет вільного часу був вельми обмежений. Тому після серйозних роздумів було прийнято рішення відмовитися від деяких видів розваг, включаючи повнометражні фільми, як художні, так і документальні...

Несподівано цей період затягнувся на півроку, і навіть короткометражне відео було великою рідкістю в ті дні. Але сьогодні я анітрохи про це не шкодую: в моєму житті сталося кілька позитивних і в принципі очікуваних змін. Але одна зміна було абсолютно несподіваним для мене.

 

очікувані зміни

Як і передбачалося, мої розумові здібності стали краще. Мені легше початку даватися література, яка потребує вдумливого читання, аналізу прочитаного і подальшої роботи з ним. Я не робив якихось вимірів, але зміни виявилися настільки відчутними, що не помітити їх було неможливо.

Відчутно також покращилася моя здатність до творчого вирішення завдань і проблем. Я не став фонтанувати креативними ідеями без праці, але цей процес став займати менше часу і відбиратиме менше сил.

 

несподівані зміни

Наступне відкриття відбулося, коли період мізерного тимчасового бюджету на приватне і розваги пройшов. Я вирішив подивитися якісний історичний фільм. Це був твір без спецефектів, не про «войнушки» і без особливого напруження пристрастей, але такого сильного інтелектуального і емоційного ефекту від перегляду я не очікував.

Близько двох тижнів фільм не міг вийти з моєї голови. Я пам'ятав мало не кожну сцену і подія, вони знову і знову прокручивались в моїй голові і будили ті ж емоції і почуття.

 

Чому для мене це було незрозумілим? Як сьогодні вже відомо, мозок - постійно розвивається орган. Він змінюється і фізіологічно, і анатомічно в результаті нашої діяльності. Тобто чим більше я вирішую математичні завдання, тим краще стає моя здатність до подібного мислення.

Здавалося б, чим більше я дивлюся фільми, тим краще повинна ставати моя здатність їх сприймати і відчувати. Але мій досвід говорив протилежне: чим менше, тим краще. І я почав шукати пояснення.

 

застиглий погляд

Одним з найбільш ґрунтовних праць за темою виявилася книга «Застиглий погляд. Фізіологічний вплив телебачення на розвиток дітей », яку написав німецький учений Райнер Пацлаф (Rainer Patzlaff). У книзі наведено безліч різних досліджень вчених з різних країн.

Основну увагу приділено альфа-станом, до якого входить людина, що дивиться відеопродукцію (фільми, передачі, шоу).

 

Альфа-стан - загальна назва для схожих процесів в головному мозку, коли генеруються електромагнітні хвилі однієї довжини - альфа-хвилі.

Такий стан характерний для людей, що знаходяться в напівдрімоті, в трансі, під гіпнозом і дивляться телевізор. Перші три стани характеризуються частковим або повним відсутністю свідомості. Чому не припустити той же і про перегляд TV.

 

Телебачення і обмін речовин

У 1992 році американські дослідники, стурбовані епідемією ожиріння серед дітей, обстежили 31 дівчинку з нормальним і надмірною вагою. Під час експерименту дівчаток просили влаштуватися зручніше і розслабитися. Через певний час включався телевізор (показували популярний фільм The Wonder Years).

 

Метою експерименту було з'ясувати, як змінюється швидкість обміну речовин в стані спокою. Тому був зроблений завмер так званого основного обміну речовин в стані повного байдикування, під час 25-хвилинного перегляду TV і після нього.

 

Ніхто й уявити собі не міг, наскільки різко впаде швидкість обміну речовин відразу після включення телевізора - в середньому на 14%.

Хоча за логікою передбачався зростання, адже на екрані з'являються нові візуальні образи, звук, інформація, а значить, мозок повинен працювати активніше, ніж в повному спокої.

 

Так як після включення телевізора змінювалася тільки робота мозку, вчені зробили висновок, що під час перегляду він завантажений ще менше, ніж при неробство. Але що ж перестає працювати в голові, коли запалюється блакитний екран?

 

Всього лише дві частки

Американський учений і нейрофізіолог Патрік Келлі (Patrick Kelly) займався пошуком методів немедикаментозного лікування хвороб мозку. У план досліджень входила комп'ютерна томографія мозку під час різних занять.

 

Виявилося, що дуже багато ділянок мозку задіяно при швидкому рахунку вголос від 1 до 120, швидкому вирішенні простих математичних задач, запам'ятовуванні незв'язаних слів. А ось під час перегляду телевізора були задіяні тільки тім'яна і скронева частки великих півкуль, що відповідають за сприйняття зорових образів і звуку.

Тобто під час перегляду TV ділянки мозку, що відповідають за аналіз, критичне сприйняття, моральність, творчість, уяву і багато іншого не діють. А то, що не діє, не розвивається і через якийсь час атрофується.

Як жити далі

Після ознайомлення з цією інформацією я прийшов до висновку, що за час вимушеного утримання функції мого мозку, що відповідають за сприйняття, творчість, уява тощо, набралися сили, так як були задіяні в проектах, що вимагають всього цього. До всього іншого, вони не слабшали від бездіяльності. Тому той непримітний в плані ефектів і загострення пристрастей фільм справив таке сильне вплив.

 

Що робити з цією інформацією? Є три варіанти.

Перший - не робити нічого. Це найпоширеніша реакція. Це не завжди погано, не завжди добре, іноді - ні погано, ні добре. Закрити і забути - теж метод поводження з інформацією.

 

Другий - можна скористатися інформацією, щоб отримувати максимум задоволення від фільмів, обмеживши їх перегляд по максимуму, вибираючи тільки гідні твори. Думаю, всі погодяться: останнім часом в кіноіндустрії дуже багато сміття, яке ми іноді дивимося просто тому, що звикли дивитися, а не тому, що це того варто. Вибравши цей варіант, ми, з одного боку, позбавимо себе від непотрібного сміття і втрати часу, з іншого - посилимо задоволення і враження від що стоять фільмів.

 

Але я пішов далі. Мені не дуже сподобався той факт, що відеопродукція впливає на мене, мої погляди і переконання в обхід моєї свідомості і центру контролю. Тому я прийняв рішення майже повністю відмовитися від перегляду фільмів. Іноді бувають документальні, але я вже забув, коли востаннє таке було.

 

Часто бувають вебінари і навчальні фільми. Звичайно, спочатку було нелегко і незвично, але з часом мозок перебудувався, і жалю немає. Відчуваю себе чудово і знайшов масу нових способів відмінно проводити час.

 

Виберіть свій шлях і будьте щасливі...